Skip to main content

A motor car starts with the speed of 70 km/hr with its speed increasing every two hours by 10 kmph. In how many hours will it cover 345 kms?

A motor car starts with the speed of 70 km/hr with its speed increasing every two hours by 10 kmph. In how many hours will it cover 345 kms?
[A] 2 (1/4) hrs
[E] None of these
[C] 4(1/2) hrs
[B] 4 hrs 5 min
[D] Can not be determined
ANS : C
Explanation:
Distance covered in first 2 hours = (70 x 2) km = 140 km
Distance covered in next 2 hours = (80 x 2) km = 160 km
Remaining distance = 345 – (140 + 160) = 45 km.
Speed in the fifth hour = 90 km/hr
Time taken to cover 45 km =(45/90) hr = (1/2) hr
Therefore Total time taken = 2 + 2 + (1/2) = 4 (1/2)hrs

Comments

Post a Comment

Popular posts from this blog

Find the number of perfect squares in the given series 2013, 2020, 2027,.

Find the number of perfect squares in the given series 2013, 2020, 2027,................, 2300   (Hint 44^2=1936) a. 1   b. 2    c. 3   d. Can’t be determined Answer: a Explanation: The given series is an AP with common difference of 7. So the terms in the above series are in the form of 2013 + 7k.  We have to find the perfect squares in this format in the given series. Given that 44^2 = 1936. Shortcut: To find the next perfect square, add 45th odd number to 44^2. So 45^2 = 1936 + (2 x 45 -1) = 2025 46^2 = 2025 + (2 x 46 - 1) = 2116 47^2 = 2116 + (2 x 47 - 1) = 2209 Now subtract 2013 from the above numbers and divide by 7. Only 2209 is in the format of 2013 + 7k.  One number satisfies.